Makrofotografia

Bardzo często ludzie zaliczają makrofotografię do jednej z wymagających dziedzin fotografii. Jest to jednak bardzo interesująca strona fotografii, ponieważ możemy dostrzec to, co tak naprawdę jest rzadko zauważalne ludzkim okiem. Przeciętny obserwator i osoba mało doświadczona nie zauważy jednak w tym obrazie nic niezwykłego. Makrofotografią możemy nazwać powiększonego owada i takie zdjęcie zadowoli kogoś, kto z fotografią nie ma na co dzień styczności. W przypadku bardziej wymagających osób sytuacja jest nieco inna, ponieważ oni bardziej krytycznie popatrzą na zdjęcie. Prawidłowo w tej technice fotografowania ważna jest ogólnie płaszczyzna, z której wykonujemy zdjęcie. Dlatego, zanim wykonamy jakiekolwiek zdjęcie warto najpierw zobaczyć przykładowy obiekt z wielu różnych stron. W ten sposób możemy stwierdzić, która strona wygląda najlepiej i właśnie wtedy dopiero możemy rozpocząć fotografowanie.

Co ważne w fotografii
Przede wszystkim podstawowym kryterium, jakim się kierujemy jest ogólny zamysł tego, co chcemy uwiecznić. Przekaz musi być konkretny i tylko w taki sposób możemy odpowiednio dobrze w końcowej fazie wyeksponować przykładowy obiekt na zdjęciu. Jeśli rozmawiamy o technice Makrofotografii to dobrze by było, gdyby obiekt był przedstawiony w swoim naturalnym środowisku. To zwiększa ogólną immersję zdjęcia i jego odbiór. W takich przypadkach powinniśmy skorzystać ze sprzętu z obiektywem szerokokątnym, ponieważ będziemy mieli widoczny o wiele lepiej szerszy kadr. Tło fotografii powinno być w miarę ostre jednocześnie pamiętając o tym, żeby ostrość skupiała się na fotografowanym obiekcie. Jeśli zrobimy to z takim zamysłem, stworzymy iluzję trójwymiarowej fotografii co jest nie lada wyczynem i wymaga mimo wszystko umiejętności. Jeśli jednak nasza uwaga skupia się jedynie na obiekcie lub jakieś jego części wówczas kadr jest ciasny. Wtedy ostrość nie ma takiego wielkiego znaczenia. Tło co prawda rozmywa się jednak to zwraca uwagę osoby, która ogląda zdjęcie. Jeśli posiadamy specjalistyczny zdjęć do wykonywanie zdjęć w technice makro nie mamy, dużych możliwości regulowania głębi ostrości fotografii. Warto zauważyć, że przy większych powiększeniach danego zdjęcia ostrość jest naprawdę niska. Dlatego musimy ją podnieść, ale żeby to zrobić, trzeba zwiększyć maksymalnie ile się da wartość przysłony.

Pionowy czy poziomy kadr
Różnice w poziomie kadru także mają znaczenie. Mniejsze bardziej smukłe obiekty ładnie prezentują się w pionowym kadrze natomiast te większe lepiej uchwycić w poziomie. Jeśli obiekt porusza się i chcemy uchwycić go w ruchu wówczas lepiej zastosować poziomy kadr. Z tej perspektywy pozwala nam to wydłużyć obiekt, przez co łatwiej go uchwycić w jego pełnej okazałości.

Warunki studyjne
Powyższe rozwiązania sprawdzają się w plenerze, jeśli zaś chodzi o warunki studyjne to wówczas, trzeba zadbać też o wygląd tła. Wtedy rozwiązanie jest proste musimy ustalić, czy obiekt wygląda lepiej na jasnym, czy też ciemnym tle. Studio zazwyczaj jest duże i dobrze oświetlone a co za tym idzie mamy możliwość pobawienia się światłem. Osoby stosujące tradycyjne błyskowe lampy muszą koniecznie założyć dyfuzor rozpraszający światło. Jest to wymagane, gdyż w przeciwnym razie na fotografii, mogą pozostać odblaski co, jest akurat sporym problemem technicznym w fotografii makro. Oświetlenie ciężko jest dostosować, ale metodą prób i błędów na pewno uda nam się osiągnąć zamierzony rezultat. Jeśli jednak coś idzie, nie po naszej myśli zawsze, możemy sfotografować obiekt z innej perspektywy, strony to daje nam dowolność wyboru. Tło jednak na takich fotografiach nie do końca musi być oświetlone, ponieważ w niektórych przypadkach zdjęcie może ulec przepaleniu co sprawi, że pierwszy plan, czyli obiekt będzie niewłaściwe uchwycony. Zawsze przy mniejszych kadrach trzeba patrzeć na ostrość zwłaszcza w danej części obiektu. Niestety bez dobrego sprzętu nie sposób zachować jakości. Aparaty kompaktowe mają mniejszą skuteczność, ponieważ w przypadku makrofotografii dobrze jest zastosować lustrzankę.
N/A
Średnia ocena: (0 głosowanie)
Aby ocenić ten wpis, musisz się zalogować!.